Агроценоз (від грец. agros – «поле», koinos – «спільний») – це система, створена людиною, що включає спільноту живих організмів і пов’язаних з ними факторів середовища проживання в межах однієї території, об’єднаних між собою колообігом речовин і потоком енергії.
Обов’язковою ланкою агроценозу є людина, дії якої спрямовані на підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Агроценози не здатні до саморегуляції й самовідтворення, тому без участі людини агроценози зернових та овочевих культур існують нетривало, адже функціонування агроекосистеми можливе за умови постійного додаткового надходження енергії ззовні. Щоб отримати з полів хороший врожай, потрібно дати рослинам оптимальну дозу необхідних мінералів і поживних речовин. Саме цю роль і виконує мінеральне азотне добриво карбамідно-аміачна суміш (КАС 32) КАС 32, яка більше 30 років використовується в сільському господарстві для всіх видів сільгосппродукції і зернових, як одне з головних добрив. До складу КАС входять аміачна селітра і карбамід, тому КАС одночасно містить три різні форми азоту, нітратна, амонійна та амідна.
29 квітня 2024 року під керівництвом викладача Раїси Голуб на навчальному занятті з дисципліни «Основи екології» студенти групи ТВПТ-21 ознайомилися з організацією та функціонуванням агроценозів, зокрема агроценозом озимої пшениці.